"NIE PALĘ"

DLACZEGO CHCESZ SIĘ UWOLNIĆ OD PALENIA?

- Chcę być zdrowy (chcę żyć!).

- Nie chcę się bać wizyt u lekarza.

- Nie chcę śmierdzieć dymem.

- Chcę zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wyjścia do kina.

SPRÓBUJ WYMYŚLIĆ JESZCZE INNE POWODY, DLA KTÓRYCH CHCESZ PRZESTAĆ PALIĆ!

Gazetka szkolna maj-czerwiec 2008 r.

W rzuceniu palenia pomogą Ci strategie stopniowego wychodzenia z nałogu.

- Nie pal rano, zanim się do końca nie ubierzesz.

- Po zapaleniu ostatniego papierosa wieczorem odczekaj co najmniej pół godziny, zanim pójdziesz spać.

- Wyznacz sobie ograniczenia. Wyznacz miejsca w domu i w pracy, gdzie nie wolno Ci będzie palić. Pamiętaj, że decyzję o wyrwaniu się z nałogu już  podjąłeś, a teraz tylko wyznaczasz sobie zasady określające, gdzie i kiedy wolno Ci jeszcze palić.

- Notuj wszystkie odczucia i reakcje wywołane przez papierosy. Jeśli będziesz wszystko zapisywał szczerze, nauczysz się bardzo dużo o swoich zachowaniach związanych z paleniem, co z kolei pomoże, kiedy odczujesz objawy odstawienia nikotyny po rzuceniu palenia.

- Kup najpodlejsze gatunki, jakie uda Ci się wyszukać w sklepie. Ma Ci to uświadomić, że palenie, jakkolwiek kiedyś sprawiało Ci pewną satysfakcję, teraz staje się doświadczeniem mniej przyjemnym.

- Trzymaj papierosy w miejscu, do którego trudno jest sięgnąć, np. w zamykanej na klucz szufladzie albo wręcz u sąsiadów.

- Jeżeli jesteś praworęczny, pal lewą ręką i odwrotnie.

- Niech każdy wypalony papieros będzie o parę milimetrów dłuższy.

- Uważnie obserwuj ludzi, którzy nie palą. Co robią po posiłku? Co robią, kiedy na coś czekają? Czy są w stanie usiedzieć  spokojnie i zająć się rozmową? Zaobserwowane zachowania możesz zastosować u Siebie.

- Staraj się jak najrzadziej spotykać z przyjaciółmi i kolegami, którzy palą.

- W pociągu, w restauracji oraz wszędzie tam, gdzie dawniej paliłeś, siadaj w miejscach dla niepalących.

- Przelicz pieniądze, które wydałeś dotąd na papierosy i które wydasz w przyszłości, jeśli nie przestaniesz palić. Nie zapomnij dodać sum, które zapłacisz za leczenie chorób wywołanych według Ciebie paleniem.

- Sporządź sobie listę zakupów, które zrobisz w nagrodę za zaoszczędzone dzięki rzuceniu palenia pieniądze.

- Wyobraź sobie, że nie palisz. Zamknij oczy i minuta po minucie wyobrażaj sobie swój zwykły dzień, ale bez papierosów.

Gazetka szkolna kwiecień-maj 2007 r.

Bibliografia

-   Ashelman M.W.: Ja już nie palę: jak w sposób naturalny wyzwolić się z nałogu. Poznań: Wydaw. Media Rodzina, [cop. 2002].

-   http://www.wychowawca.pl/miesiecznik/12_132/11.htm

-   Tubek S.: Dymek z papierosa. Wychowawca 2003 nr 12